Dni Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

15.04.2024



 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo w Sieci to współczesny problem całego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży. na przełomie lutego i marca 2024 roku po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dni Bezpiecznego Internetu - zdobywając certyfikat. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Wydarzenie patronatem honorowym objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. 

 

W naszej szkole zorganizowaliśmy działania związane z bezpiecznym i konstruktywnym korzystaniem z sieci. Celem było propagowanie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,  zapoznawanie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promowanie pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w lekcjach online o bezpieczeństwie w Internecie oraz konkursach.

 

 

Uczniowie wzięli udział w lekcjach online:

Data, klasa

Temat spotkania (opis)

29 luty (czwartek)

 

VII

Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline? (klasy 7-8 SP)

Celem zajęć jest przybliżenie uczniom tematu cyfrowego dobrostanu oraz przedstawienie strategii umożliwiających utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem. Podczas naszej rozmowy skupimy się na zjawisku uzależnienia od urządzeń ekranowych, a także omówimy, jak już teraz można dostosować ustawienia swojego smartfona, aby prowadzić bardziej zdrowy tryb życia.

8 marca (piątek)

 

2LO

Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad (SPP)

Podczas lekcji dowiecie się, jaki ślad zostawiamy, podejmując różne aktywności online – od działalności w mediach społecznościowych, korzystania z aplikacji przez granie po robienie zdjęć. Podzielę się wskazówkami, jak działać w internecie, żeby móc czuć się w nim bezpiecznie i aby sobie nie zaszkodzić w przyszłości. Pokażę też, jak zarządzać swoim cyfrowym śladem i jak zadbać o swoją prywatność w sieci.

14 marca (czwartek)

 

VIII

Jak odróżnić fake od newsa? (klasy 7-8 SP i SPP)

Lekcja opiera się na wystąpieniach z Digital Youth Forum - wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Celem lekcji jest zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.

22 marca

(piątek)

 

IV, Va, Vb, VI

Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować? (klasy 4-6 SP)

Podczas zajęć dowiecie się czym jest cyberprzemoc i jakie są jej formy. Na przykładzie filmu zastanowimy się skąd bierze się hejt i co napędza hejterów. Odpowiemy także na pytanie, jak czuje się osoba doświadczająca agresji w sieci i gdzie może szukać pomocy. Porozmawiamy o roli świadka i obserwatora przemocowych sytuacji w sieci. Lekcja oparta jest na bazie scenariuszy Cyberlekcji 3.0, który powstały w wyniku współpracy NASK i Ministerstwa Cyfryzacji.

 

20 marca (środa)

 

Ia, Ib

Z internetem świat jest bliski (przedszkola i klasy 1 SP)

Lekcja nawiązuje do piosenki edukacyjnej „Z internetem świat jest bliski”, która powstała w ramach projektu Plik i Folder. Lekcja ta ma za zadanie w przystępny sposób promować wśród dzieci higienę cyfrową, która w obecnych czasach jest coraz ważniejsza, i wspierać budowanie pozytywnych praktyk. Poprzez dobrą zabawę będziemy przekazywać wiedzę oraz nie zabraknie ruchu.

25 marca (poniedziałek)

 

II

Sieciaki – poznaj bezpieczny internet! (klasy 1-3 SP)

Lekcja nawiązuje do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona jest przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznają drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dosiadują się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.

27 marca

(środa)

 

IIIa, IIIb

Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa! (klasy 1-3 SP)

Lekcja nawiązuje do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona jest przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Podczas zajęć dzieci poznają Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa: - Chroń swoją prywatność - Mów, jeśli coś jest nie tak - Nie ufaj osobom poznanym w sieci - Szanuj innych w sieci - Korzystaj z internetu z umiarem

 

 

Wyniki konkursów znajdują się w innych postach.

 

Autor: A. Bugaj, R. Gazdecka, T. Zawada | 

Galeria zdjęć

IMG_7508.JPG
IMG_7509.JPG
IMG_7582.JPG
IMG_7588.JPG
IMG_7589.JPG
IMG_7590.JPG
IMG_7591.JPG
IMG_7632.JPG
IMG_7650.JPG
IMG_7651.JPG
IMG_7652.JPG
IMG_7653.JPG
IMG_7654.JPG
IMG_7655.JPG
IMG_7656.JPG